Kategoriler
Bilişim Linux Teknoloji

Zorin-OS Türkçe Değerlendirme

Diğer yazılarımızda linux dağıtımlarının kurulum kolaylığı, kullanıcı tercihleri, değişik masaüstü ortamlarını anlatmıştık. Bu yazımızda yıldızı yükselmeye başlayan İrlanda dağıttımı olan Zorin_OS dağıtımı inceleyeceğiz.

kurulum kolaylığı olarak değerlendirmek çok gereksiz çünkü Ubuntu tabanlı olduğundan Mint gibi kurulumu Ubuntudan almış ve hiç bir geliştirme yapılmamış. Tek farklılık 3. parti yazılımları kendileri derlemişler ve sormadan yüklüyor.

Diğer bir dikkat çeken özelliği Wine uygulamasının üzerinde yüklü gelmesi ve demene sürümleri dahil yükleme olanağı tanıması. Ubuntu halen 1.3 verisyonunu öneriyor. Bunun yanısıra üzerinde yüklü gelen yazılım sayısı da yeterli düzeyde. Amaç olarak ise Microsoft kullanıcılarını linuxe ısındırma projesini sürdürmeleri. Görünüm olarak win7, xp ve mac seçimi yapılabilen sürümleri var. 7 € ödeyerek ilave yazılım desteği alabiliyorsunuz. Linux paralımı diye soruyorsunuz doğal olarak aslında bu ilk değil. Şuan sunucu (server) sürümleri var paralı redhat gibi. Kimse onlara ses çıkarmıyor. Masaüstü (desktop) sürümünde de paralı sürümler aslında rekabeti kızıştırabilir ve bu paralar ile yeni yazılımlar geliştirilebilir. Geliştirilen yazılımlar android de görüldüğü gibi microsoftu zorlayabilir ve daha kaliteli sistemler yapmaya ve yazılımlarına ücretsiz sürümler ekleme durumlarını doğurabilir. Bu açıdan bakıldığında küçük de olsa dağıtımlara maddi destek sağlamakta fayda var.

En çok merak edilen konu hız tabiki. Bu konuda Zorin çok başarılı. Gnome 3.2 ile harikalar başarmışlar. Pencere açılış hızları dosya yönetimi ve programların açılış ve uygulama hızları yeterli. Ubuntu tabanlı olduğundan bütün .deb paketlerini yükleyebiliyorsunuz. komut sistemi bire bir aynı olduğundan alışmakta zorluk çekmiyorsunuz. İşletim sistemi açılış hızı Ubuntu dan düşük ama sadece bir kaç saniye.

Burada küçük bir değinme yapmadan geçmek istemiyorum. Dil desteği ubuntu tabanlı olduğundan çok iyi olmalı diye düşünüyordum. Fakat kurulum ve kurulum sonrasında Türkçe olmadı menü ve uygulamalar. Eksik dil desteği uyarısı veriyor fakat dil yüklemesi yapmıyor. Sorunun nasıl aşılacağına gelince bir iki ayak oyunu yapmak durumunda kalıyoruz.

En kolay yöntem terminal açarak komut yazmak. Komutlarımız..

[php]sudo apt-get install language-pack-tr[/php]

[php]sudo apt-get install libreoffice-l10n-tr[/php]

Firefox için

[php]sudo apt-get install farifox-locale-tr[/php]

Terminal ile çözüm çok basit yukarıdaki kodları terminale yazarak şifre istediğinde şifre girmeniz yeterli. Fakat yönetim merkezinden (ayarlar) tıklama ile de sorunu çözebilirsiniz. Yazılım merkezi (Software Center) uygulaması ile de aynı kodları arattırarak kurulum yapabilirsiniz.

Önce System settings/ Language bölümüne girip add&remove language seçeneği ile Türkçe seçip kur diyoruz. Kurulum tamamlandığında apply system all deyip kurulumu tamamlıyoruz. Sürükle bırak yöntemi ile Kurduğumuz Türkçe seçeneğini English seçeneğinin üzerine çıkarıp, apply system all diyoruz. Fakat hiç birşey değişmeyecek. Değişikliği etkinleştirebilmek için sistemi yeniden başlatıyoruz. Bütün sistem Ubuntu ne kadar türkçe ise o kadar türkçe oluyor.

Zorin OS ile linux deneyimlerinizi artırabilmeniz ümidiyle.

Bir cevap yazın