Kategoriler
Gem Klavyeler

wk4 disket ile yüklenen block ( set )

Arkadaşlar bu güne kadar pek çok klavye kullandım fakat beni wk4 kadar zorlayanını hiç görmedim.

Bir arkdaşım arızalı olduğunu düşündüğü kendisine hediye gelen bir wk4 ü bana yapabilirmisin diye getirdi. Wk8 kullandığım için tamir edebileceğimi sandım fakat iş o kadar da kolay olmadı.

 

Sorun 1 : Hard disk yok.

Sorun 2 : Disket sürücüsü arızalı okumuyor.

Sorun 3. Backed sample ram yok. Sadece 8 MB harici ram var.

Sorun 4: Harici ram de arızalı.

Sorun 5 : Org format disklerini görmüyor yani format atılamıyor.

Sorun 6 : Her bloğu okumuyor. Wk6 wk8 wk1-2-3 vs1 vs2.

 

Bu sorunlarla boğuşurken wk4 ün kendine has bir sistemi olduğunu farkettim. Bazen ısrar etmek gerekiyor. Block olarak kaydedilen verileri bazan okumuyor yada size okumadığını söylüyor fakat parça parça yükleyince o bloğu okuyor.

 

Çözümlere geçelim.

 

1: Eski bir bilgisayarda alc marka disket sürücüsü temin edip disket okumasını sağladım. Yeni disket sürücüsü alabilirdim sonuçta

20 lira max. Fakat genelde sorun veriyor o yüzden mümkün olduğu kadar eski bilgisayarlardan alc, hp, toshiba, hithaci ve ibm marka disket sürücülerini kullanın.

 

2. Eski bir notebook tan sökülmüş 4.5 gb lık hithaci marka hdd temin edip taktım. Önce onuda görmedi çünkü klavyede hdd ramide yok. 1 mb lik hdd ram i olması lazım ama sonra onuda gördü ve 2-3 defa denedikten sonra formatı attım. 560 mb olarak görüyor sorun yok.

 

3. Backed ram olmayınca sample yaparken kasıyor ama sorun yok. Yapıp hdd yada diskete yükledim kapatıp açtım her seferinde onuda hallettik.

 

4. Harici ram vardı elimde 2X4 mb toplam 8 mb ram taktım. 8 MB ram aslında pek bi işe yaramaz gibi düşünülüyor ama en azından kitleri ve bazı sample sesleri alsa yeter. Bende öyle yaptım 2-3 adet multi sample ve onlarla birlikte kit yaptım okuttum. Sorun yok.

 

5. Son olarak ritimleri okumadı. Bazı wk8 ritimlerini okudu bazı eski wk4 ritimlerini okudu ama okuduğu ritimleride düzenletmedi. Bazılarını uyumsuz bazılarını blocked (kilitli) diye reddetti. Ama varyasyon ve track kopyalayarak onlarıda okumasını sağladım. Fakat artık vakit çok geçti ve arkadaşımın programa çıkması gerekiyordu ve bu değişiklerle orgu bende aldı. Tabiki kendisi verdiğim kitlerin üzerine kendi ritimlerini yazacak. Bu hazırlamış olduğum bloğun ritimlerini ona bıraktım.

 

ŞİMDİ GELELİM MESELEYE BUNLARI SİZE NEDEN ANLATTIM.

Bu çalışmanın sonunda elimde 3 mb civarında wk4 bloğu oldu. Elinde bu şekilde sorunlu wk4 ü olan arkadaşlarımız olabilir. yada daha vahimi sahneye çıktığınızda wk4 hard diski okumayabilir. o zaman ne yapabiliriz?

Aklıma bu fikir geldi ve bloğu disketlerle yüklenebilir hale getirerek sizlerle paylaşmak istedim.

Eğer yukarıda anlattığım sorunlar sizdede olursa ki çok muhtemel görünüyor wk4 için. Bu durumda bu çalışma çok işinize yarayabilir.

 

İÇİNDEKİLER.

2 adet multi sample kit.

1 adet standart arabik kit. (wk1, wk2, ve wk3 standart arabic kit)

2 adet vahde loop. Birini ritim üzerine yazdım diğerini siz düzenleyebilirsiniz.

13 adet ritim. (oryantel, darbuka solo, vahde, 2*4, duble, 5*8, 7*8, 3 adet roman, saidi, sepetci oğlu.

Performans sesler. (kanun, ney, kaval, elektro bağlama ve elektro gitar, piano, sax, macun, lead, klarnet)

Bazı sample sesler (kanun, ney, mizmar, bozuk, akordion)

 

İNŞALLAH BU DURUMA DÜŞMESSİNİZ.

Fakat düşerseniz bu disketler işinizi görecektir.

http://www.4shared.com/rar/CjKyldBB/wk4_block_adamuzikcom.html

Bir cevap yazın