Kategoriler
Gem Klavyeler

Wk8 kit sorunu çözüldü

Bildiğiniz üzere wk4-6-8 klavyelerinde ritimleri kendi block ları haricinde başka bir blockta çalıştırmak ya mümkün olmuyor yada çok zahmetli oluyor. Bu sorunun çözümü için bir kaç zamandır üzerinde kafa yoruyordum ve sonunda çözüme ulaştım.

 

Öncelikle sorunları gözden geçirelim:

 

1 – Wk4-6 ve 8 de bu güne kadar yapılmış hemen hemen bütün kit sesleri (sample olanlar) tek tek editlenmiş. Yani hem fazla satır kullanıyor hemde kopyalama yada kit i başka bloğa taşımada zaman ve satır sıkıntısı çekiliyor.

 

2 – Kitler gelişigüzel düzenlendiği için ritimlerin içinde kullanıldığında iyi düzenlenmemişse sorun veriyor.

 

3 – Sample tek tek editlendiği kit i tekrar düzenlemek mümkün olmuyor.

 

4 – Edidör arkadaşlarımızın bilgisayar bilgisi çok iyi olmadığı için sample lar çok yer kaplıyor (KB olarak)

 

Çözüm nedir peki?

 

1 – Kitler belli bir standarda oturtulmalıdır. Yerleri (satırları) her blockta aynı olmalıdır. Aynı zamanda içerisinde kullanılan sample larında yerleri aynı olmalıdır. Örnek : Kitin satırı 125-8-1 ise bütün blocklarda 125-8-1 olmaldır. içerisinde kullanılan sample 16-12-1 ise bütün blocklarda 16-12-1 olmalıdır.

 

2 – Satır sıkıntısını aşabilmek için ise sample lar tek tek yerine multi (çoklu) olarak edit edilmelidir. Örnek: 1 kitte 32 adet sample var diyelim. 32 adet sample tek tek edit edlirse 32 adet satırı kullanır. Eğer multi yapılırsa 16 şar sample dan 2 adet satır kullanır. Avantaj 32 yerine 2 satır kullanarak satır sıkıntısını aşmak ve kit i taşınabilir hale getirmek. Yani kit i ve 2 adet sample ı diskete yükleyip başka bir bloğa yerleştirebilirsiniz. Bu 2 dakikanızı bile almaz.

 

3 – Bu iş zaman alacak fakat en çok kullanılan bloğu belirlemek için siteye anket açıyorum. Bunun sebebi ise ilk üzerinde çalışılacak bloğu belirlemek. Block belirlendikten sonra o bloğun kitlerini multi yaparak başlayacağım. Sonrada diğer blockların kitlerini çevireceğim. Böylece herkesteki kitler standart olacak. Yeni kit yüklemek bir kaç dakika alacak. Böylece herkez ritim, yeni sample, performans vs kolaylıkla paylaşabilecek.

Son olarak özel kit kullanan arkadaşlarımız var. onlar için çözümü şu şekilde anlatayım. Kendi kullandığı hiç bozmadan yolladığım sample ları kopyalayıp kiti yerleştirerek kendi blocklarında kullanabilecekler. bunu ilerleyen zamanlarda nasıl yapacağımızı anlatacağım. Sorusu ve fikri olan arkadaşlarımızın paylaşımlarını bekliyorum.

Bir cevap yazın