Kategoriler
Gem Ketron Klavyeler Korg Roland Yamaha

Kit Yapımı Bütün Klavyeler (org) İçin Drum Kit Yapmak

Ben GEM kullanıyorum. Fakat bütün klavyelerde kit yapmak (ritim kiti, darbuka kiti, davul kiti vs) prensip olarak aynıdır. Pratik olarak çok ufak farklılıklar vardır. Bir kaç uygulama yaptıktan sonra kit yapımının ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Başlayalım;

 

1. Öncelikle boş bir satır buluyoruz. Kit i düzenledikten sonra oraya kaydedeceğiz çünkü. Korg da kit yerleri standartır. Başka bir bölüme kaydettirmez korg. Kit bölümü farklıdır. Siz düzenlesenizde, orgun üzerinde standart gelen yerletre kaydedersiniz. Fakat gem de istediğiniz boş olan bir satıra kayıt yapabilirsiniz.

 

2. Kullanacağımız sesleri seçelim. (tuşların isimlerini bilmelisiniz. c2 standart klavyenin başladığı notadır. yani c2=do notasının klavyede 2. sırasındaki demek. notalar c=do, d=re, e=mi, f=fa, g=sol, a=la, b=si) Buda demek oluyorki aslında notalar bildiğiniz gibi do dan değil la dan başlar.

 

3. Seçim için ayrıntıları öğrenelim. c2 de genellikle cros (kik) tonu vardır. Bir cross seçersiniz ve kit düzenlerken c2 ye o cross u koyarsınız. O kiti kullandığınız bütün ritimlerde kik sesi öyle gelir. Diğer bir örnek d2 ve e2 de bateri tonları olur. Sonuç olarak önce klavyenin üzerinde gelen bir kiti edit ederek daha kolay öğrenebilirsiniz. Hangi notaya hangi sesler yerleştiriliyor. Bunu öğrenmek size hız kazandıracak. Çünkü kik olan bir yere zil koyarsanız o kiti kullandığınız diğer ritmlerde kik yerine zil gelirki buda saçmalık olur.

 

4. Seçimi tamamladığınızda kit düzenlemeye başlayabilrsiniz. Yazarak çalışırsanız kafanız karışmaz daha çabuk netice alabilirsiniz. Sound edit bölümü kit düzenlemek için kullanılır. Düzenleyeceğimiz kit i seçtikten sonra sound edit bölümüne girdiğimizde ekranda EDİT XXXX kit diye görürsünüz.

 

5. Düzenleme fonksiyonu aslında sadece sesleri notalara yerleştirmektir. Fakat seslerin efeckt ayarları, balansları (sağ-sol), tuneleri (ince ayar), vuruş sertlikleri burada yapacaksınız. O yüzden daha önce edit edilmiş bir kiti inceleyin ki örneğin bir zil sesi için ne kadar efekt ayarlanmış ne kadar balans verilmiş kavrayabilirsiniz. Tabikide bu ayarlar artık sizin özel ayarlarınız olacağı için önceki ayarlara harfiyen uymak zorunda değilsiniz.

 

6. Edit in en önemli ayarı transpozedir. Transpoze ile kit e yerleştirdiğiniz bir darbuka sesinin bas tonlamı yoksa tiz tonlamı çalacağını transpoze ve tune ile ayarlarsınız. Çünkü örneğin f5 e yerleştirdiğiniz darbukanın orjinal tonu g3 de olabilir. Bu durumda o darbuka tonuna -22 transpoze yapmalısınız. Orjinal tonu yakaladıktan sonra isterseniz – + 1 veya 2 transpoze yaparak gerginliğini ayarlarsınız darbukanın. Daha da ince bir tonlama için ise tune fonksiyonunu kullanacaksınız.

 

7. Tune fonksiyonu: Tune 1 nota+ yada 1 nota- ayar yapabilmek için kullanılır. Eğer istediğiniz tonu transpoze ile alamadıysanız tune ile notayı +63 e kadar artırarak bir sonraki notaya yaklaştırabilir, -63 e kadar düşürerek bir alt notaya yaklaştırabilirsiniz. Aynı koma olayı gibi. örneğin fa olan tonu +63 ile fa# yaparsınız. -63 ile de mi yaparsınız. Aralardaki rakamlar ile de istediğiniz tonu yakalarsınız.

 

8. Edit işleminin bitmesi kayıt ile olur. Yaptığınız değişiklikleri orgunuzun markasına bağlı kayıt sistemi özelliklerine göre kayıt ederek edit den çıkıp kiti kullanabilirsiniz. Edit in bitmesi herşeyin sonu değildir. Kitden istediğiniz neticeyi alamassanız silebilir yeniden düzenleyebilir yada yerini değiştirebilirsiniz.

 

Aklınıza takılanları sorunuz cevap mutlaka gelecek. Kolay gelsin.

Bir yanıt yazın