Kategoriler
Gem Klavyeler

wk4 wk6 wk8 ve genesys de koma ayarı

wk4 wk6 wk8 koma ayarı aynıdır. Gem genesys de ise ayarlar aynıdır fakat kullanımı korg gibidir. Koma transpoze ile yer değiştirmez.

 

Komayı en basit anlatımıyla sabitlemek mümkün değildir (genesys hariç). Hangi notadan karar almışsak koma ayarını o nota için yapmak zorundayız. Buda demek oluyor ki 7 nota için ayrı koma ayarı yapacağız. Zaten wk serisinde o ayarlar için yeterli alan mevcut. Genesys te koma transpoze ile yer değiştirmez.

Arabic 1: re düzeni standart koma. (mi ve si -32)

Arabic 2: sol düzeni sandart koma. (la ve mi -32)

Buradan sonrası artık size kalmış User 1 den başlayarak kendi komalarınızı ayarlamak durumundasınız.

Örneğin Do düzeni koma ayarlarını User1 e yapalım;

 

1. User1 seçilir.

 

2. Koma tuşları belirlenir. (do düzeninde re ve la -32)

 

3. Koma re ve la bütün oktavlara yada isterseniz sadece klavye bölümüne verilebilir ben akompanide koma kullanmıyorum örneğin. Bu durumda koma vereceğiniz notalar d3,a3,d4,a4,d5,a5,d6,a6 dır.

 

4. Yukarıda yazdığım notalara komayı -32 yada daha esnek verebilirsiniz mesela re -32 ama la -26 daha hoş oluyor.

 

5. Komaları verdikten sonra hard disk bölümünden save–>single–>setup diyerek yaptığımız ayarları bloğumuza kaydediyoruz yoksa yeniden block yüklediğimizde bütün ayarlarımıza yazık olur Artık kendi komanızı ayarlayarak istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 

User1 e do düzeni ayar yaptıysanız user1 seçtiğinizde komalarınız klavyenize yerleşir. Esas mevzu şu ki!

Sizin hangi düzende çaldığınızın önemi yoktur. Önemli olan hangi notayı karar ses olarak kullandığınızdır. Şöyleki; re düzeni kullanan bir arkadaşımız bütün şarkıları re den çalmıyor değilmi? Bazen la bazen mi bazen do karar sesi kullanarak çalıyor. Bu durumda koma nereye verilecek? re düzenini kullanan piyanist la karar kullanmak isterse 2 ihtimali var transpse yi ya -5 (eksi beş) yada +7 (artı yedi) yapacak. Bu durumda re düzeni kullanıyor olmasına rağmen karar sesi la olacak. Peki komayı nereye verecek? Komayı la düzenine göre verecek. Komayı hangi harar sesi kullanıyorsa oraya verecek. KARAR SES ÖNEMLİDİR KOMA AYARINDA. KULLANILAN DÜZENİN ÖNEMİ YOKTUR.

Ayarlanmış wk4 wk6 wk8 için koma bölümü

DOWNLOAD: http://www.4shared.com/archive/GSHhucKn/MK_KOMAALLtar.html

Bir cevap yazın