Kategoriler
Gem Klavyeler

Wk4 ve Wk8 Sample Üretimi, Yapımı

WK serisi orglar gem in en sağlam yaptığı klavyelerdir. Genesys de buna dahil tabiki. Wk4 ve wk8 sample üretiminde çok başarılıdır. Gelelim nasıl yapılacağına!

 

1. Sample yapabilmek için 3 1/2 disket sürücüsü bulunan bilgisayara veya usb disket sürücüsüne ihtiyacımız var ve tabikide disket.

 

2. Sample yapabilmek için ilk önce sample yapacağımız sesi temin etmeliyiz. Bu ses orjinal enstrumanlardan alınabileceği gibi, dinlediğimiz şarkılardan, başka orglardan, televizyondan, internetten (hazır) bulabiliriz. En zoru enstrumandan edit etmek, en kolayı hazır wave bulmak.

 

3. Eğer sesi temin ettiyseniz bu bölümde size sesi edit edeceğiniz bir program gerekli. Bunun için şu programı kullanabilirsiniz. Linke tıklayın. Kurulum içinde. http://www.audacityteam.org/download/

 

4. Ses bilgisayar ortamında edit edildikten sonra diskete yüklenir. dosyanın formatı windows pcm (wave) alarak seçilmelidir. Diskete yüklerken yüklediğimiz seslerin adlarını notaları ile belirtirsek işimiz kolaylaşacaktır. Örneğin bir klarnet sesi yapıyorsanız aldığınız sesi hangi notaya yerleştirecekseniz sese isim olarak seçin (f4, g3, c2 gibi). Ve isimleri mümkün olduğu kadar kısa tutun.

 

5. Diskete aldığınız sesi yada sesleri klavyede edit edebilmek için syti butonuna basarak sample editörüne gireriz. Editörün içinde iken f1 (sample txt) butonuna tıklayıp sample iç edite gireriz.

 

6. f1(load) butonuna basarak yükleyeceğimiz yer olan flopy disc i enter ile onaylayıp disketin içine attığımız sesleri görürüz ve yüklemek isteğimiz sesi enter ile onaylayıp editöre yüklenmesini sağlarız.

 

7. Editörün içine gelen sesi editör otomatik olarak E4 tuşuna yerleştirir. Siz E4 yerine sesiniz hangi nota ise onu seçmelisiniz. Başka ses de yükleyecekseniz 2. ses satırına gelerek madde 6 yı tekrar uygularsınız.

 

8. Yükleyeceğiniz başka ses kalmadı ise asing butonuna basarak seslerin hangi notalar aralığında çalışacağını ayarlarız. Örneğin G5 notasına yerleştirdiğiniz bir sesi F5>A#5 aralışında çalıştırabilirsiniz.

 

9. Asing önemlidir ve hata yaptığınızda overlooped uyarısı alırsınız bu bazı notalara 1 den fazla ses yerleştirdiğiniz anlamına gelir siz düzeltene kadar ses editi tamamlanmış olmaz.

 

10. Asing sonrasın sample artık tamamlanmıştır. Asing bittiğinde enter ile onay verir iç editöre geri döneriz. İç editörde seslerin loop seviyelerini ve gain (volume) lerini ayarlamak için edit butonu vardır. edit butonu içeriği için en altta EDİT bölümünü okuyunuz.

 

11. Asing den sonra iç editör bölümünde SAVE butonu aktif hale gelir (ışığı yanar). save butonuna tıkladığımızda bize ürettiğimiz sample ı kaydedeceğimiz yeri sorar. kaydedeceğiniz yeri daha sonra değiştirebilirsiniz fakat zahmetlidir. O yüzden iyi hesaplayıp kaydınızı tamamlayın. Örneğin 13-14-15-16 satırları genelde boştur. Bu sebeble üste 14 alta 46 yazabilirsiniz. Yada daha önce boş satırlarınızı kontrol edin.

 

12. Sample tamamlandı. Yani yeni sesiniz oluştu. Fakat sesin bölümlendirmesi sertliği yaylanması gibi bazı özelliklerini değiştirmek istiyorsanzı save den sonra önünüze gelen editör bu işe yarar.

 

EDİT. Madde 10 da bahsi geçen.

Edit menüsünde seslerin loop ayarlarını yapabilirsiniz. Bunun için daha önce yapılmış bir loop sesi kontrol edip nasıl yapıldığını kontrol edebilirsiniz. Ancak kısaca şöyele: Örneğin bir darbuka tramolo sesini yapabilmek için:

 

1. Loop switc ON konumuna getirilir.
2. Loop un başlayacağı yer secilir. (yazan rakamlar byte dır)
3. Loop un biteceği yer secilir. (loop end otomatik olarak wave in end ine ayarlıdır siz değiştireceksiniz!)
4. Kolaylık olması için loop start ve end ini belirlemek için gain butonuna basın wave in boyutunu görün.
5.Gain butonuna bastığınızda sesin orjinal volume ünü görürsünüz. Bu eğer size yüksek geliyorsa düşürün. Genelde düşük çıkar 84-95 aralığında kalmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın