Kategoriler
Klavyeler Roland

Roland E-A7 Yedek Alma ve Yeni Set Yükleme

Roland BK-5 ile başlattığı çıkışını hızlandırarak devam ettiriyor. BK-5 in neredeyse bütün özelliklerini içerisinde barındıran E-A7 pek çok yeni özelliği ile de göz dolduruyor. Tanıtım fiyatı ile de kullanıcılarını sevindiren cihaz iyi bir satış rakamına ulaşabilir.

Yedekleme nedir? Neden yapılır? BK-5 te buna ihtiyacımız yoktu!

1. E-A7 sample yapabilen bir cihaz olduğundan bütün sample yapabilen cihazlarda olduğu gibi dahili bir ram’a sahip. E-A7 de bu ram miktarı 128 MB. 128 MB pek çok kullanıcı için yeterli olacaktır. Fakat bu dahili ram ani bir elektrik kesintisi, sistemsel bir hata ve ya kullanıcıdan kaynaklı bir hata olduğunda sıfırlanabilir. Yani içerisindeki bütün verileri kaybedebilirsiniz. Bu durumda yedekleme yapmak zaruri bir ihtiyaç haline geliyor. BK-5 te ram olmadığı için yedekleme yapma zorunluluğumuz yoktu.

2. Yedekleme sayesinde dahili hafızada (ram) bulunan bütün ritim, performans, şarkı (song), ayar, sample ve drum kit verilerimizi taşınabilir bir diske yazdırabiliriz. Bu yazdırdığımız taşınabilir belleği bilgisayarımıza taktığımızda BACKUP isimli bir klaör oluştuğunu farkedeceksiniz. Bu klasörü bilgisayarınızın sabit diskine koplayarak 2. bir yedek daha almış olursunuz. Bilgisayara kopyalama işlemi tamamlandıktan sonra klasörün ismini tarih içerecek şekilde değiştirebilirsiniz. Daha sonra aldığınız başka yedeklerde olursa hangisinin daha güncel olduğunu buradan anlarsınız.

3. Nasıl yapılır nereden başlamak lazım?

Eğer kendinize ait bir düzenleme yok ise (sample, performans, ritim, kit) yedekleme yapmanıza gerek yok. Çünkü rolandın sitesinden yeniden indireceğiniz seti klavyenize yüklemeniz yeterli olacak. Yedekleme işlemine başlamadan önce kendimize bir flash bellek (taşınabilir disk) hazırlamalıyız. Bunu yapmak gayet kolay.

3. 1. Diski klavyenizin arkasındaki usb arayüzüne bağlayın. Klavyenizi açın.

3. 2. Menü düğmesine basın ve sağ ekranın altındaki düğmelerle bir sonraki sayfaya ilerleyin.

3. 3. Ekranda utility satırının yanındaki düğme ile içerisine girin ve usb diski biçimlendirme seçeneğini seçin. Diskinizin boyutuna göre 1-2 dakika içerisinde diskiniz E-A7 ye uygun bir disk haline gelecek.

4. Yedekleme yapmak

Diskiniz klavyenizde takılı iken utility bölümünden beckup kısmına gelerek beckup all seçeneği ile bütün verilerinizi flash dskinize kaydedin. Daha sonra kaydettiğiniz BACKUP klasörünüzü bilgisayarınıza yedeklemeyi unutmayın. Çıkarılabilir belleklerin (USB flash Disk) Hiç bir güvencesi garantisi yoktur. Klavyenize takıp çıkarırken bilgisayarınıza takarken bile arıza yapabilir. Esas yedekleme bilgisayarınıza yaptığınız kopyalama işlemi ile son bulur.

5. Yeni set yükleme

Aldığınız yedeği geri yüklemek ve ya başka birinin aldığı yedeği klavyenize yüklemek. Bu yapılan işlem set yüklemektir. Setin yeni yada eski olduğunu klavyeniz değil siz bilebilirsiniz. Yukarıda saydığım sebeplerden ötürü setiniz zarar görürse ve ya verisyon yükseltmesi yaptıktan sonra cihazınız fabrika ayarlarına döndüğünden yeniden setinizi yüklemek zorundasınız. Nasıl yapılır?

5.1 Yeni set yüklemek (Yedeği yeniden cihazın üzerine yüklemek)

Aldığınız yedek bilgisayarınızda ise bilgisayarınızdaki BACKUP klasörünü diskinize yükleyin ve diske attığınız klasörün ismini BACKUP olarak değiştirin. Aldığınız yedek çıkarılabilir diskte ise diski cihazınıza bağlayın ve cihazınızı açın. Ardından Menu düğmesine basarak utility bölümüne gelin. Restore satırının yanındaki düğmeye basarak yüklenecek olan set (yedeğin) üzerinde gelin ve Enter tuşlayarak yüklemeyi başlatın. Yükleme setin (yedeğin) boyutuna bağlı olarak 20 ila 40 dakika arasında zaman alır.

Bir cevap yazın