Kategoriler
Gerekli Bilgiler Sağlık

Kendinize İlk Yardım (Kalp Krizi)

Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de aksam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz.

YOLDA;

Birdenbire göğsünüzde, Kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç bir ağrı hissediyorsunuz.

En yakın hastaneye sadece on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başaracağınızdan bile emin değilsiniz. ne yapacaksınız?

İlkyardım kurslarına katılacak kadar aklı başında biriydiniz ama kurstaki eğitmen, sızın başınıza bir şey geldiğinde ne yapacağınızı öğretmedi!

Yalnız başınızayken kalp krizi geçirirseniz nasıl hayatta kalırsınız?

pek çok insan kalp krizi geçirdiği sırada tek başına oluyor; etrafta yardım edecek kimse bulunmuyor. kalp atışları düzensizleşen ve kendisini bayılacakmış gibi hisseden birinin bilincini yitirmeden önce yalnızca 10 saniye kadar zamanı vardır. Bu durumda ne yapmanız gerekir?

Cevap:

Paniğe kapılmadan üst üste kuvvetlice öksürmeye başlayın.

Arabanızı sağa çekin motoru durdurup dörtlüleri yakın arabanın arkasına geçip sırt üstü yere yatın ayaklarınızı arabanızın bagajına doğru yukarı kaldırın ve öksürmeye başlayın öksürmeden önce her seferinde derin bir nefes alın; öksürükleriniz güçlü olsun, derinden gelsin ve uzun sürsün, tıpkı göğsünüzde birikmiş balgamı atmaya çalışır gibi öksürün.

Her iki saniyede bir derin nefes alıp öksürün ve bunu ya yardım gelene dek yada kalp atışlarınız tekrar normale donene dek sürekli yapın. Sakın arabanızın içinde oturmayın bu esnada sizi gören insanlar yardım edeceklerdir.

* Derin nefes almak ciğerleri oksijenle doldurur.

* Öksürmek kalbe tazyik yapar ve kan dolaşımını rahatlatır.

* Kalbe uygulanan bu tazyik, kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırır.

* Bütün bunlar size, bilincinizi kaybetmeden önce hastaneye yetişecek zamanı tanır.

* Ayaklarınız yukarı doğru kaldırılmış olduğundan vücudunuzdaki bütün kan kalbe basınç yapacaktır. Bu pozisyonda yatmak kalbin normal çalışma düzenine geçmesine yardımcı olur.

Bu konuda mümkün olduğunca çok kişiyi bilgilendirin.

Bu bilgi sayısız insanın hayatını kurtarabilir! asla, ‘benim basıma gelmez!’ diye düşünmeyin.

Hayat tarzımızın epeyce değiştiği su son yıllarda artık her yasta insan kalp krizi geçiriyor.

Gerçek bir dost olduğunuzu gösterip bu makaleyi tanıdığınız herkese yollayın.

Bir cevap yazın