Kategoriler
Gem Klavyeler

Gem wk ve genesys disket ile block yükleme

Biliyorsunuz ki gem wk4 wk6 wk8 ve genesys klavyelerinin blocklarının neredeyse tamamı diskete sığmayacak kadar büyük. Bu yüzden block yüklemek için klavyenizin kapağını açmak ve hard diski bir kutuya koyup bilgisayara bağlayarak block yüklemek durumunda kalıyorsunuz.

 

Peki durum bundan ibaret ise bu makalenin amacı nedir?

Hard diskten block çekip bilgisayara yedeklemek yada paylaşmak için, aynı şekilde bilgisayardan hard diske block yüklemek için aslında klavyenizi söküp takmaya gerek yok. Peki neden bu şekilde yapıyoruz yada yapılıyor?

 

Önce bir durum değerlendirmesi yapalım. Diskete maximum 1.44 mb veri depolayabiliyoruz.

 

1. Bu depolama işlemi için ne kadar zamana ihtiyacımız var? (her disket için en az 5 dakika)

 

2. Otuzdört MB lık bir bloğu disket ile taşıyabilmek için kaç defa disket oluşturmamız gerekiyor? (5dk X 20 disket)

 

3. Toplamda harcayacağımız emek ve zaman bu işlemi disket ile yaptığımıza değecek mi? (ide to usb aparatınız yoksa mecbursunuz)

 

4. Yapabileceğimize inanıyormuyuz? (tek tek ses kopyalamayı bilmeyen arkadaşlar yapamayabilirsiniz)

 

Çözüm!

1.44 mb çalışır durumda olduğundan emin olduğumuz disketimiz var ise, Sırasıyla aşağıdaki işlemleri uygulayıp disket ile bilgisayardan orgunuza block aktarabilirsiniz.

 

1. Bloğumuzdan 1 adet kopya oluşturuyoruz. (Bloğunuz masaüstünde ise kopyalayıp, belgelerim klasörüne yapıştırın.)

 

2. Kopya bloğun içerisindeki (belgelerimde) sample klasörünü bularak bu klasörün içerisindeki bütün verileri silin, sample isimli klasör kalsın. Klasörün kendisini silmeyin içini boşaltın.

 

3. Sample klasörünün içini sildikten sonra bu bloğun büyüklüğünü kontrol edin. (Bloğun üzerine sağ tık yapıp özellikler deyin.) Eğer 1.44 mb dan küçük ise diskete yazdırın.

 

4. Diskette, içerisinde sample seslerin olmadığı fakat sample seslerin yerlerini işaret eden header dosyalarının olduğu bir bloğumuz oldu. Bu bloğumuzu disketten orgumuza kopyalıyoruz. (DISC- COPY->FDD->HDD->SINGLE->BLOCK)

 

5. Kopyalama bittikten sonra disketi tekrar bilgisayara takıp içerisindeki PSTYLES klasörünü bulup klasörü tamamen siliyoruz.

 

6. Klasörü sildikten sonra (MASA ÜSTÜNDEKİ) asıl bloğumuzdaki sample klasörünün içinden disketteki sample klasörüne disketin aldığı kadar sample kopyalıyoruz. Sample ları sırasıyla kopyalayınız ki eksik sample kalmasın.

 

7. Disket dolduktan sonra disketi tekrar klavyenize takıp bilgisayardan kopyaladığınız sample ları tek tek HDD ye kopyaladığımız bloğun içine yazdırıyoruz. (DISC- COPY->FDD->HDD->SİNGLE ->SOUND)

 

8. Disketi tekrar bilgisayarınıza taktığınızda sample klasörünün içini boşaltın. 6. ve 7. maddeleri bütün sample lar kopyalanana kadar devam ettiriyoruz. Bütün sample lar bittiğinde zaten hard diskinizde yeni bloğunuz oluşmuş yani disket ile bilgisayardan orgunuza bloğunuzu taşımış oluyorsunuz.

Bir cevap yazın