Kategoriler
Bilişim İnternet Teknoloji

Drupal CKeditor Kurulum veya Yükseltme

Bügün tuhaf bir şey başıma geldi. Drupal sitelerimden bazılarına ilk defa CKeditor kurmak istedim ve doğal olarak güncelleme varmı diye kontrol ettim. CKeditor yazılımı bazı html kodlarını yazmanıza gerek kalmadan kelime işlemci programı kullanıyormuşsunuz gibi yazılarınızı düzenlemenize yarıyor biliyorsunuz. Güncellemeleri kontrol ederken CKeditor’ün yeni sürümünü yayınladığını gördüm ve denemek istedim.

Sitesinde anlatıldığına göre pek çok hata giderilmiş, görsel arayüz daha iyi hale getirilmiş vs. Hemen indirip kurulu olan bir siteye upload ettim ve sürpriz, çalışmadı! Kurcalayıp bozdum (bozmadan öğrenilmiyor). Fakat yine kurcalarken çözüme ulaştım fakat 1 gün sonra (bir işi yapamıyorsanız bırakın ve üzerinden biraz zaman geçtikten sonra tekrar ilgilenin işe yarıyor).

Çözüme geçelim. Sitenizin yedeğini alın (şaka, hiç birşeyin yedeğini almanıza gerek yok).

1. Eklenti kurulu ise önce eklentiler sayfanızdan aktif işaretini kaldırıp yapılandırmanızı kaydedin. Ardından  /sites/all/modules klasörünün içerisinden ckeditor klasörünü silin.

2. http://drupal.org/project/ckeditor adresinden en güncel CKeditor drupal dosyalarını indirin ve sitenizin /sites/all/modules klasörünün içine yükleyin.

3. http://ckeditor.com/ adresinden son sürümü indirin ve arşivden çıkardığınız ckeditor isimli klasörü /sites/all/modules/ckeditor dizinin içine yükleyin.

4. Eklentileriniz bölümünden ckeditor’ü etkinleştirin.

5. Hata vermişse hatanın yanında verilen linke tıklayın (edit your profiles). Hata vermemişse fakat içerik eklerken cketitor etkin değilse eklenti sayfanıza gidin ve ckeditor yapılandırma ayarlarına girin. Global setting bölümünden kendi ayarlarınızı yapın ve aktif etmek istediğiniz bölümleri seçerek filtre, full ve plain bölümleri için ayarlarınızı yapın ve kaydedin.

Sorununuz çözülmüş olmalı. Şayet hala sorununuz çözülmemişse kesinlikle yapılandırmanızda bir hata var. Yapılandırma ayarlarınızı tekrar kontrol edin. Bozmaktan çekinmeyin. Bozarsanız bu makalenin başına dönün ve dosyalarınızı silip tekrar yükleyin.

Bir cevap yazın